درس هایی از قرآن

همان کسی‏که هفت آسمان را طبقه طبقه آفرید. در آفرینش خداوند رحمان هیچ خللی نمی‏بینی. بار دیگر دیده باز کن، آیا هیچ شکافی می‏بینی؟
باز، پی در پی چشم خود را برگردان (و تماشا کن، خواهی دید که) چشم در حالی که خسته و ناتوان است به سوی تو بازمی‏گردد (بدون آن که نقص وخللی مشاهده کند).
و همانا ما آسمان دنیا را با چراغ‌هایی زینت دادیم و آن را وسیله راندن شیاطین قرار دادیم و برای آن‌ها عذاب فروزان آماده کردیم.
ملک،3-4-5
پیام‌ها
1- نظام آفرینش بر اساس رحمت خداوند است. «فی خلق الرّحمن»
2- نظام موجود، نظام احسن است و در نظام آفرینش، هیچ نقص و کمبودی وجود ندارد. «ماتری فی خلق الرّحمن من تفاوت»
3- خداشناسی باید بر اساس نظر و دقت باشد، تا ایمان انسان به عظمت هستی و قدرت آفریدگار بیش‌تر شود. «فارجع البصر... ثمّ ارجع البصر»
4- برای کسب معرفت، یک بار دیدن و نظر کردن کافی نیست. «فارجع البصر... ثمّ ارجع البصر کرّتین» (در این آیه کلمه «تری» دو بار و کلمه «بصر» سه بار همراه با لفظ «کرّتین» تکرار شده است.)
5 - خداوندی که کار خود را محکم و حکیمانه انجام داده است، از دقّت نظر دیگران نگران نیست، بلکه دیگران را به بازدید دعوت می‏کند. «فارجع البصر... ثم ارجع البصر»
6- خداوند از آفریدن خسته نمی‏شود: «و ما مسّنا من لغوب» ولی چشم ما از نگاه به آفریده‏های او خسته می‏شود. «ینقلب الیک البصر خاسئاً و هو حسیر»
7- زینت، یکی از خواسته‏های فطری بشر است. (یکی از نعمت‏های ستارگان، زینت بودن آن‌ها شمرده شده است. «زینا السّماء الدنیا»
8 - آفریده‏های الهی در عین استواری و استحکام، «سبعاً شداداً» از زینت ویژه‏ای برخوردارند. (در معماری علاوه بر استحکام ساختمان، زیبایی نمای بنا نیز باید مورد توجّه باشد.) «زینا السّماء الدنیا»
9- آفریده‏های الهی دارای کاربردهای گوناگونی هستند. «مصابیح - رجوماً»

/ 0 نظر / 16 بازدید