ضرورت بررسی جامعه شناختی یک لطیفه و دیالوگ فیلم

از اکبر تا صابر!

بر خلاف لطیفه هایی که این روزها با برداشت از سریال بزنگاه در قالب اس ام اس و پی ام رد و بدل می شود و طعنه هایی به احمدی نژاد دارد، به نظر می رسد که سازندگان سریال بزنگاه قصد داشته اند به هاشمی رفسنجانی طعنه بزنند. هاشمی رفسنجانی در سه سال اخیر چندین بار خاطراتی غیرمعمول از  جلسات خصوصی اش با امام نقل کرده و دیدگاه های خاصی را به امام نسبت داده و طبیعتاً با واکنش های تندی هم مواجه شده است. سال گذشته که وی در کتاب خاطرات سال 63 از امام نقل کرده بود که ایشان خواهان حذف تدریجی شعار مرگ بر آمریکا هستند، موجی از حملات نیروهای عمدتاً طرفدار دولت نهم به وی شکل گرفت. این حملات به اندازه ای بود که میزان اعتبار نقل قول ها و خاطرات هاشمی زیر سؤال رفت و مسیح مهاجری از نزدیکان هاشمی و مدیر مسؤول روزنامه جمهوری اسلامی هشدار داد که در صورت ادامه این روند، نقل قول هاشمی از امام درباره شایستگی آیت الله خامنه ای برای تصدی رهبری نیز زیر سؤال خواهد رفت. کار به جایی رسید که نشریه گل آقا هم در قالب یک فتوکاتور به هاشمی طعنه وارد کرد که خاطره سازی می کند. البته هاشمی در کوران رقابتش با احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری نهم نیز خاطره ناشنیده ای از امام نقل کرد. وی در برنامه گفتگوی خبری شبکه 2 نقل کرد که امام در روزهای آخر عمرش او را به کناری کشیده و به وی توصیه کرده که تا زمانی که در کنار  آیت الله خامنه ای است، کشور آسیبی نخواهد دید و خیال امام هم راحت است. هاشمی این خاطره را فقط همان بار نقل کرد. در هر صورت به گمان من، سازندگان بزنگاه تعمدی در تکرار این دیالوگ داشته اند، دیالوگی که توانستند آن را به خوبی بین مردم جا بیاندازند! مثلاً به لطیفه ای که تازگی برایم فرستاده شده، دقت کنید!  

 هاشمی:روز آخریه امام منو کشید کنار،گفت:اکبر! گفتم:بله آقا،بذارین دستتون رو ببوسم

فائزه:گذاشت؟

هاشمی:نه نذاشت.گفت اکبر! من دارم میرم. بعد از من هرچی چاه نفته مال تو و پسرات. یه دوچرخه هم بخر برا فائزه تا باهاش بره مجلس!

فائزه:ببین خدا بیامرز تاکجاها رو می دیده!

از کتاب خاطرات رفسنجانی))

به نظر می رسد که هاشمی رفسنجانی و نزدیکانش برای بازسازی وجهه تخریب شده اش بین مردم راه دشواری پیش رو دارند. در شرایط کنونی و با توجه به تجارب ارزنده هاشمی در 5 دهه گذشته، همه نیروهای سیاسی وظیفه دارند که چهره مخدوش هاشمی را از میان ببرند و در این میان رسالت خود وی و نزدیکانش بسیار خطیر و ویژه است. لطیفه های رایج میان مردم می تواند نشانه جدی و قابل اعتمادی از باورهای سیاسی مردم باشد که سیاستمداران و جامعه شناسان باید آن را جدی بگیرند.

منبع تورجان

/ 0 نظر / 6 بازدید